Od prawie 50 lat amerykańska firma Sportsmobile jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zamienia standardowe vany w kampery, w których z powodzeniem można mieszkać nawet przez całe wakacje. Oferowane przez nią samochody, które dodatkowo posiadają napęd na cztery koła, są jednocześnie komfortowo wyposażonymi pojazdami wyprawowymi, gotowymi na eskapady w najbardziej niedostępne rejony na świecie. Przykładem tak wszechstronnego auta jest SPORTSMOBILE Sprinter 4×4. 
 

Jak sama nazwa wskazuje, terenowy kamper powstał na bazie dostawczego Sprintera z napędem 4x4. Amerykanie deklarują, że jest im obojętne, czy klient dostarczy im pojazd z krótkim (366,5 cm) czy długim (432,5 cm) rozstawem osi, jak również niskim czy wysokim dachem. Przygotowani są na wszystkie możliwości. Ich rolą jest podniesienie zawieszenia, montaż opon typu Mud Terrain, a przede wszystkim stworzenie komfortowego wnętrza do mieszkania w czasie podróży.

Owocem modyfikacji wykonanych w podwoziu auta jest większy prześwit – w porównaniu do fabrycznego modelu SPORTSMOBILE Sprinter 4×4 jest zawieszony wyżej o 11 cm z przodu i 8 cm z tyłu, dzięki czemu jego kąt najazdu zwiększył się o 20 stopni. Napęd 4x4 rozdzielany na osie w proporcjach 35/65, w połączeniu z reduktorem, snorkelem i ogumieniem terenowym sprawiają, że tak wyposażonym Mercedesem bez strachu można opuścić drogi asfaltowe, nie obawiając się zarazem o miejsce do spania, bo samochód zaopatrzony jest we wszystko, co zaoferować może hotel czy pensjonat o wysokim standardzie. Kuchnia, łazienka i sypialnia w jednym znajdują się tuż za kabiną kierowcy. Jeśli dwa miejsca do spania to za mało, można złożyć zamówienie na podnoszony dach, który nie tylko powiększa znacząco przestrzeń życiową wewnątrz pojazdu, ale pozwala przy okazji przenocować w komfortowych warunkach dwóm dodatkowym osobom. Na dachu umieszczone zostały panele solarne, których zadaniem jest ładowanie akumulatorów potrzebnych do obsługi sprzętów domowego użytku. 

Propozycja SPORTSMOBILE jest jednym z licznych przykładów konwersji Sprintera 4x4 na auto wyprawowe, jakie oferuje rynek samochodowy. To dowodzi, że popularność dostawczego vana Mercedesa wśród miłośników aktywnej rekreacji nie jest przypadkowa.

Fot. SPORTSMOBILE