Zawody typu drag racing, w których auta ścigają się równolegle, porównując swoje przyspieszenie, to forma rywalizacji odpowiednia – wydawałoby się – dla pojazdów sportowych czy wehikułów specjalnie w tym celu zbudowanych, tak zwanych dragsterów. Dla Mercedesa-Benz G500 4×4² nie ma jednak rzeczy niemożliwych. Wyjątkowy samochód skusił miłośników motoryzacji ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich do zaaranżowania pojedynku na pustyni, do którego obok Gelendy „do kwadratu” stanęli arcymocni rywale – Nissan Patrol V8 oraz Toyota Land Cruiser VXR.  


Pustynia Al Faya leżąca w emiracie Szardża to jedno z ulubionych miejsc spotkań motomaniaków z ZEA, którzy regularnie umawiają się u stóp sięgających nieba wydm, by poszaleć swymi terenówkami po piasku. Nierzadko na tych nieformalnych mitingach pojawia się nawet kilkaset samochodów, których właściciele świetnie się bawią, atakując coraz to bardziej strome podjazdy. Z inicjatywy redaktorów magazynu crankandpiston.com z siedzibą w Dubaju tym razem jednak doszło do kameralnego spotkania trzech topowych modeli terenówek Toyoty, Nissana i Mercedesa.

Każdy z zawodników należy bez wątpienia do elity off-roadu. Patrol z silnikiem 5.6 V8 stanął do pojedynku, zagrzewając do walki 400 koni mechanicznych i 560 niutonometrów. Nieco cięższy Land Cruiser VXR z jednostką 5.7 V8 zaparkował na linii startowej, dysponując mocą 367 KM i maksymalnym momentem obrotowym 530 Nm. Mercedesowski silnik 4.0 V8 – z 420 KM i 610 Nm – zdawał się faworyzować G500 4×4², jednak szanse pozostawały wyrównane, jeśli wziąć pod uwagę, że ważąca blisko 3 tony i mierząca 2,25 m wysokości Gelenda była cięższa o 200-300 kilogramów i wyższa o 45 cm od swych rywali.

Ale zwycięzca mógł być tylko jeden! Mercedes choć pozwolił na starcie wyjść Toyocie na prowadzenie, chwilę później zdystansował ją, wdrapując się po wydmie o co najmniej kilkanaście metrów wyżej. Patrol, który przyspieszał najsłabiej, ostatecznie zajechał dalej od Land Cruisera, ale i tak nie był w stanie zagrozić Klasie G 4×4², która bezapelacyjnie pokonała lokalnych faworytów.

Samochody:  Klasa G